Ectena

Lemsip max tablettia


Pääasiallinen käyttötapa Vaikuttava aine Valmistaja
Kylmä ja flunssa oireita Parasetamoli, fenyyliefriinihydrokloridi Reckitt Benckiser

Miten se toimii?

Lemsip max tabletit sisältävät kahta vaikuttavaa ainetta, parasetamolia (500 mg) ja fenyyliefriinihydrokloridiin (6.1mg). Ne tulevat kaksi makua, mustaherukka ja sitruuna.

Parasetamoli on yksinkertainen kivunlievitys lääkettä käytetään lievittämään lievää tai kohtalaista kipua ja kuumetta. Huolimatta laajalti käytössä yli 100 vuotta, emme vielä täysin ymmärrä, miten parasetamoli toimii lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Se on kuitenkin nyt sitä mieltä, että se toimii vähentämällä prostaglandiinien tuotantoa aivoissa ja selkäytimessä.

Keho tuottaa prostaglandiineja vastauksena vammoja ja tiettyjä sairauksia. Yksi vaikutukset prostaglandiinien on herkistää hermopäätteitä, aiheuttaen kipua (oletettavasti estää meitä aiheuttaen lisää vahinkoa alue). Koska parasetamoli vähentää tuotantoa näiden hermo herkistävä prostaglandiinien arvellaan se voi lisätä kipukynnys, joten vaikka syy kipu pysyy, voimme tuntea sen vähemmän.

Uskotaan parasetamoli vähentää kuumetta vaikuttamalla aivojen alueelta, joka säätelee kehon lämpötilaa (hypotalamus lämpöä säätelevä keskus). Parasetamolin Lemsip max tabletit auttavat lievittämään kipuja, särkyjä, kurkkukipua ja kuumetta liittyvät vilustuminen ja flunssa.

Fenyyliefriinin on eräänlainen lääketieteen kutsutaan dekongestantin. Se toimii vaikuttamalla reseptorit, jotka löytyvät seinät verisuonten vuorausten nenän ja sivuonteloiden. Se aiheuttaa nämä verisuonten sopimuksen ja kapea, mikä vähentää veren virtaus vuorausten nenän ja poskionteloiden. Tämä vähentää tunne ruuhkia ja vähentää tuotantoa limaa, auttaa lievittämään nenän tukkoisuutta.

Vaikuttavien aineiden yhdistelmä on Lemsip max tablettia auttaa lievittämään oireita vilustuminen ja flunssa.

Mihin sitä käytetään?

  • Lievittää oireita vilustuminen ja flunssa, kuten päänsärky, kurkkukipu, kivut ja säryt, kuume ja nenän tukkoisuus ja sivuonteloiden.

Miten otan sen?

  • Tabletit voidaan niellä kokonaisina veden kera tai voidaan liuottaa veteen.
  • Liueta tablettia, laita ne kuppiin. Lisää puoli kupillista kuumaa (ei kiehuvaa) vettä ja sekoita liueta. Voit lisätä kylmää vettä ja sokeria, jos haluat ennen juomista.
  • Aikuisille ja lapsille 16-vuotiaita ja yli kaksi tablettia on otettava joka neljästä kuuteen tuntiin tarvittaessa enintään kahdeksan tablettia 24 tuntia.
  • Vuotiaille lapsille 12-15vuotta, yksi tabletti on otettava joka neljästä kuuteen tuntiin tarvittaessa enintään neljä tablettia 24 tuntia.
  • Älä ylitä suositeltua annosta (ks. alla olevat varoitukset).

Varoitus!

  • Yliannostuksen parasetamolia on vaarallista ja voi aiheuttaa vakavia vaurioita maksaan ja munuaisiin. Sinun ei koskaan tulisi ylittää annosta totesi tiedotteen mukana tätä lääkettä. Välittömästi lääkärin tulisi konsultoida, jos yliannostuksen tätä lääkettä, vaikka olosi hyvin, koska riski viivästynyt, vakavan maksavaurion.
  • Alkoholi lisää riskiä maksavaurio, joka voi ilmetä, jos yliannostuksen parasetamolia otetaan. Vaarat parasetamolin yliannostus ovat suuremmat persistant suurkuluttajia ja ihmiset alkoholin aiheuttama maksasairaus.
  • Älä ota tätä lääkettä muiden tuotteita, jotka sisältävät parasetamolia. Monet over-the-counter särkylääkkeitä ja kylmä ja flunssa korjaustoimenpiteitä sisällä parasetamolia. On tärkeää tarkistaa ainesosat tahansa lääkkeitä ilman reseptiä ennen niitä yhdessä tätä lääkettä. Hakea lisätietoja apteekista.
  • Jos oireet jatkuvat hoidosta huolimatta, hakeuduttava lääkärin neuvoa lääkäriltä tai apteekista.

Ei saa käyttää

Tätä lääkettä ei saa käyttää, jos olet allerginen jollekin tai sen ainesosia. Kerro lääkärillesi tai apteekkiin, jos olet aiemmin kokenut tällaista allergia. Jos sinusta tuntuu, olet saanut allergisen reaktion, lopeta tämän lääkkeen käyttö ja kerro heti lääkärillesi tai apteekkiin.

Käytä varoen

  • Vakavasti munuaistoiminnan heikkeneminen.
  • Huomattavasti vähentynyt maksan toiminta.
  • Diabetes.
  • Miehet, joilla on suurentunut eturauhanen.
  • Ihmiset, joilla on verenkiertohäiriöitä, kuten Raynaud'n tauti.

Raskaus ja imetys

Tiettyjä lääkkeitä ei saa käyttää aikana raskauden tai imetyksen. Muitakin lääkkeitä voidaan turvallisesti käyttää raskauden tai imetyksen tarjoaa hyöty äidille ole suurempi kuin riski sikiölle. Kerro aina lääkärillesi, jos olet raskaana tai suunnittelet raskautta, ennen minkään lääkkeen käyttöä.

  • Parasetamoli on yleisesti pidetään turvallisena raskauden aikana. Kuitenkin fenylefriini on verisuoni rajoittavaa vaikutusta, joka voi rajoittaa verenkiertoa istukan tai aiheuttaa ongelmia naisille, joilla on ollut pre-eklampsia. Tämän seurauksena tätä lääkettä ei yleensä suositella käytettäväksi naisille, jotka ovat raskaana. Hakeudu edelleen lääkärin neuvoa lääkäriltä, ​​apteekista tai kätilö.
  • Vaikka parasetamoli pidetään turvallisena käyttää imetyksen aikana, se ei ole tiedossa, jos Fenyyliefriinin äidinmaitoon, tai sen vaikutus imeväiseen. Kun otetaan suun tukkoisuutta kuten fenyyliefriinin voi myös tilapäisesti vähentää rintamaidon tuotantoa vain yksi tai kaksi annosta. Tästä syystä tätä lääkettä on parasta välttää äidit imettävät. Kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa.

Sivuvaikutukset

Lääkkeet ja niiden mahdolliset haittavaikutukset voivat vaikuttaa yksittäisten ihmisten eri tavoin. Seuraavassa on joitakin sivuvaikutuksia, joiden tiedetään liittyvän tätä lääkettä. Vain koska sivuvaikutus tässä sanotaan, se ei tarkoita, että kaikki ihmiset käyttävät tätä lääkettä kokevat, että tai sivuvaikutus.

  • Päänsärky.
  • Huimausta.
  • Univaikeudet (unettomuus).
  • Levottomuus.
  • Pahoinvointi.
  • Oksentelu.
  • Pistely.
  • Viileys ihoa.
  • Verenpaineen nousu.
  • Sykkeen nousu.
  • Tietoisuutta oman syke (sydämentykytys).
  • Virtsaamisvaikeuksia.
  • Ihottumat.

Yllä mainittuja haittavaikutuksia ei välttämättä ole kaikkia haittavaikutuksia raportoitu lääkkeen valmistaja. Lisätietoja muista mahdollisista riskeistä tätä lääkettä, lue tiedot lääkkeen kanssa tai ota yhteys lääkäriin tai apteekkiin.

Miten tämä lääke vaikuttaa muiden lääkkeiden?

Jos olet jo muita lääkkeitä, myös rohdosvalmisteita ja koskee myös ilman reseptiä, kannattaa tarkistaa apteekista ennen tämän lääkkeen, varmista, että yhdistelmä on turvallinen.

Sinun ei pitäisi käyttää muita kylmä ja flunssa tai avaavana lääkkeitä yhdessä tämän kanssa.

On erityisen tärkeää, että et ota muita lääkkeitä, jotka sisältävät parasetamolia yhdessä tätä lääkettä, sillä tämä voi helposti johtaa enintään suurin suositeltu annos parasetamolia. Monet yskä, kylmä ja flunssa korjaustoimenpiteitä ja over-the-counter särkylääkkeitä sisällä parasetamolia, joten muista tarkistaa ainesosat muiden lääkkeiden ennen niitä tämän kanssa, tai kysy apteekista.

Sinun ei tule käyttää tätä lääkettä, jos parhaillaan käytät muuta lääkettä monoamiinioksidaasin estäjää (MAO), tai olet yksi näistä lääkkeistä viimeisten 14 päivän aikana. MAO-estäjät ovat masennuslääkkeitä feneltsiiniä, tranyylisypromiinia isokarboksatsidi ja moklobemidi, ja Parkinsonin lääkkeiden selegiline ja rasagiliini. Tämä johtuu yhdistelmä Fenyyliefriinin näiden lääkkeiden kanssa voi aiheuttaa vaarallisen verenpaineen nousua (korkeasta verenpaineesta kriisi).

Jos Fenyyliefriiniä otettu jotakin seuraavista lääkkeistä, yhdistelmä voi aiheuttaa verenpaineen nousua. Jos olet jo käytät jotakin näistä lääkkeistä, tulisi välttää tämän yhtä hyvin:

  • ruokahalua hillitsevien
  • amfetamiinin kaltaisia ​​piristeitä, kuten metyylifenidaatti, dexamfetamine ja modafiniiliä.
  • muut tukkoisuutta (usein löytyy muita käsikauppalääkkeitä yskä ja kylmä korjaustoimenpiteitä)
  • antibiootti linetsolidi
  • trisyklisiä masennuslääkkeitä, esim. amitriptyliini.

Fenyyliefriinin voi vastustaa vaikutuksia lääkkeiden hoitoon korkea verenpaine (verenpainelääkkeitä). Jos käytät lääkkeitä korkean verenpaineen sinun ei tule käyttää tätä lääkettä.

Kolestyramiini vähentää parasetamolin imeytymistä suolistosta. Sitä ei tulisi ottaa tunnin sisällä lääkkeen tai vaikutus parasetamolin vähenee.

Metoklopramidi ja domperidoni voi lisätä parasetamolin imeytymistä suolistosta.

Pitkäaikainen tai säännöllinen käyttö parasetamoli saattaa lisätä anti-veren hyytymistä ehkäisevää vaikutusta varfariinin ja muiden veren hyytymistä lääkkeitä, mikä verenvuodon vaaraa. Tämä vaikutus ei tapahdu satunnaisesti kipua tappamista annoksina.

Muita lääkkeitä, jotka sisältävät samaa vaikuttavaa ainetta

Lemsip kylmä ja flunssa pussia Lemsip max kylmä ja flunssa pussia Lemsip max kylmä ja flunssa suoraan
Lemsip max sinus pussia Vicks Sinex decongestant kapselia

Runsaasti muita kylmä ja flunssa korjaustoimenpiteitä ovat saatavilla ostaa ilman reseptiä. Monet näistä sisältää myös parasetamolia tai fenyyliefriinin niiden ainesosat.